Katoļticība

Vēsture 

Ar vārdu „katolisks” (katholicos grieķu valodā nozīmē ‘universāls’, ‘vienots’ vai kath’holou – ‘saskaņā ar veselo’) agrīnajā kristietībā apzīmēja kristīgās Baznīcas būtību. Katoliska ir baznīca, kurai piemīt patiesības pilnība un kurā saglabātās doktrīnas ir nekļūdīgas. Agrīnajos ticības apliecinājumos, īpaši Nīkajas ticības apliecībā, katolicitāte līdztekus svētumam un apustuliskumam atzīmēta kā būtiska kristietības pazīme. Pēc Rietumu un Austrumu baznīcu nošķiršanās (oficiālā šķelšanās – 1054. gadā) šo terminu pārsvarā lieto saistībā ar Rietumu baznīcu. Protestantiskās reformācijas laikā vārdu „katolisks” sāk lietot, lai norobežotu baznīcas, kas konfesionāli saistītas ar Romu. Mūsdienās katoļu baznīca ietver vairākas atšķirīgas baznīcas (eklesiālās) tradīcijas (Romas, Bizantijas, armēņu, maronītu, Austrumu un Rietumu sīriešu, koptu un etiopiešu ritus), tāpēc ar nosaukumu „Romas katoļu baznīca” apzīmē tikai to katoļu baznīcu, kas pieder pie Romas tradīcijas. Citām katoļu baznīcām, piemēram, Koptu katoļu baznīcai vai Grieķu katoļu baznīcai liturģiskās un teoloģiskās tradīcijas ir atšķirīgas. 

Romas katoļu baznīca savu īpašo nozīmi saista ar Apustuliskā krēsla atrašanos Romā, kur sludināja un upura nāvē mira apustuļi Pēteris un Pāvils. Romas katoļu baznīca uzskata sevi par senās un autentiskās kristīgās ticības pārmantojamības garantētāju, uzsverot, ka Romas pāvests jeb pontifiks ir visas pasaules kristīgās baznīcas primāts. Tradicionāli par pirmo Romas katoļu baznīcas pāvestu uzskata apustuli Pēteri. 

Pēc Trientas koncila (1545. – 1563. g.) un Pirmā Vatikāna koncila (1869. – 1870. g.) Otrais Vatikāna koncils (1962. –1965. g.), kuru sasauca pāvests Jānis XXIII, ir nozīmīgākais notikums Romas katoļu baznīcas pēdējo gadsimtu vēsturē. Tas noteica svarīgākos šīs konfesijas turpmākās attīstības virzienus. Otrā Vatikāna koncila lēmumus un baznīcas dialogu ar moderno pasauli turpināja īstenot pāvesti Pāvils VI, Jānis Pāvils I un Jānis Pāvils II, kurš Romas katoļu baznīcu vadīja no 1978. līdz 2005. gadam. 

Katoļticība, arī katolicisms (angļuκαθολικόςkatolikōs - "visaptverošs", "vispasaules"), ir vispārīgs termins, ar kuru apzīmē vienu no kristietības virzieniem, kas izveidojās, kad Kristīgā baznīca sašķēlās katoļticīgajos un pareizticīgajos.

Pirmo reizi apzīmējums attiecināts uz Kristīgo baznīcu - η Καθολικη Εκκλησία - ap 110. gadu Sv. Ignacija vēstulē Smirnas iedzīvotājiem. Pirmajā Konstantinopoles koncilā tas tika pievienots Nīkajas ticības apliecībai. Vispasaules Baznīca, t.i. Katoliskā Baznīca atzīst par savu vadītāju Romas pāvestu, taču dalās virknē atsevišķu Baznīcu, kuru atšķirības nosaka pieturēšanās pie latīņu rita vai austrumu rita. Bez tam ir vēl virkne marginālu konfesiju un sektu, kas sevi dēvē par "Katoliskām Baznīcām", taču no citiem par tādām netiek atzītas.

Romas katolicismsNeromas katolicismsMarginālais katolicisms
Latīņu rita katolicisms:
Romas Katoļu Baznīca
Veckatolicisms:
Vācijas Veckatoliciskā Baznīca, Austrijas Veckatoliciskā Baznīca, Nīderlandes Veckatoliciskā Baznīca, Šveices Kristīgā Katoļu Baznīca, Polijas Nacionālā katoļu Baznīca, Polijas Nacionālā katoļu Baznīca Amerikā.
Apustuliskais katolicisms:
Apustuliskā katoļu Baznīca (Vācija, Lielbritānija), Jaunapustuliskā Baznīca (Vācija, Dienvidāfrika u.c.)
Austrumu rita katolicisms:
Grieķu katoļu Baznīca (t.sk., Ukrainas Grieķu katoļu Baznīca), Maronītu katoļu Baznīca, Sīriešu katoļu Baznīca, Koptu katoļu Baznīca, Etiopiešu katoļu Baznīca, Armēņu katoļu Baznīca, Haldiešu katoļu Baznīca u.c.
Konservatīvais katolicisms:
Brazīlijas Katoliciskā apustuliskā Baznīca, Katoliciskā pareizticīgā Amerikas Baznīca, Apustuliskā katoliciskā pareizticīgā Meksikas Baznīca, Apustuliskā Katoliciskā gallikāņu baznīca, Francijas Vecromas katoļu Baznīca, u.c.
Liberālais katolicisms:
Pareizticīgā katoļu Baznīca, Autokefālā gallikāņu katoļu baznīca, Apustuliskā gnostiķu baznīca, ASV Liberālā katoļu Baznīca.
Reformētais katolicisms:
Filipīnu Neatkarīgā Baznīca,, Husītu Baznīca Čehijā.
Angloromāņu katolicisms:
Lielbritānijas Brībā protestantiskā episkopālā Baznīca, Nigērijas Brībā protestantiskā episkopālā Baznīca, Zimbabves Afrikāņu pareizticīgā Baznīca, Dienvidāfrikas Afrikāņu pareizticīgā Baznīca.

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk
google-site-verification: google16a14c60cd996f52.html
Free SEOhttp://kantar.mozello.lv/matchingvisions.mozello.comhttps://hose.mozello.com/https://infoozru.mozello.com/nachalo/https://welcometobusiness.mozello.com/ Payeerfb4db9bb-60b0-4d37-af00-7513e0637c8a.1116447my.rollerads.com/ref/4cfaca830-ec9bb41fcbd5ePinnacle Studio 26Pinnacle Studio 26